چشمه معجزه

در برخی از مناطق روستایی ایران گاها به چشمه هایی بر میخوریم که خوردن آب آن علی رغم قرار گرفتن در یک منطقه بسیار سالم و خوش آب و هوا ممنوع می باشد و حتی توصیه شده که به حیوانات نیز از آب این چشمه ها ندهید و بارها از اهالی آن منطقه می شنویم که هر حیوان یا انسانی که از این آب خورده در مدت کوتاهی بیمار شده و از دنیا رفته.

این امر دو علت دارد که یکی طبیعی و دومی غیر طبیعی می باشد. علت طبیعی این امر وجود لایه های مختلف خاک های معدنی در مسیر راه بستر زیرزمینی این چشمه باشد که آبی که از این مسیر خارج می شود آلوده شده و خاصیت شرب ندارد که مورد بحث ما در این مقاله نیست .

و اما علت دوم که موضوع مورد بحث ما در این مقاله هست اینه که به دلیل گرمای حاصله از حجم عظیم طلا ، جواهرات و مسکوکات یک پادشاه که در مقبره های آنها نگهداری می شود سعی شده که از سیستم خنک کننده استفاده شود به همین منظور مسیر چشمه های زیرزمینی شناسایی شده آن را از داخل این خزانه ها عبور می دادند تا هوای داخل آن خزانه ها خنک بماند و حتی در مواردی شنیدم که از روی سکه ها نیز عبور می دادند و به همین دلیل آب به هوا  و جرم آن سکه ها آلوده شده و قابلیت شرب خود را از دست می داده است . البته بنده فقط چند نمونه از این چشمه ها را شناسایی کردم مثل موجز چشمه دالاهو و موجز چشمه فیروزکوه … و از اینکه ریشه علمی داشته باشد اطلاع دقیقی ندارم و فقط بر اساس اسناد تاریخی سخن به میان آوردم.

  • علامت خشت در گنج یابی

    گاها در حفاری دفینه به آثار و علایمی در خاک می رسیم که نباید به آسانی از کنار آن بگذریم و …
  • سنگ تابوت در دفینه یابی

    سیستم حکومتی ایران در دوران باستان و سلسله های مختلف به صورت طبقاتی بوده است و بیشتر طبقات…
  • قراول خانه ها در دفینه یابی

    بدلیل نبود امکانات پیشرفته ارتباطی قبل از ورودی قصبات ، آبادی ها و شهر ها معمولا در بلند ت…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده علی
بارگذاری بیشتر در آثارشناسی گنج

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

علامت تک سنگ در گنج یابی

در کوه ها و بیابانها به سنگ هایی بر خورد می کنیم که از نظر دفینه یابی و آثارشناسی دفینه بس…