خانه گنج و دفینه آثارشناسی گنج چگونگی جست وجوی بقایای ادامه دیوار گرگان در خراسان شمالی

چگونگی جست وجوی بقایای ادامه دیوار گرگان در خراسان شمالی

0
0
618

دیوار دفاعی گرگان موجب بررسی سازه های دفاعی شمال خراسان توسط باستان شناسان ایرانی و انگلیسی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، میثم لباف خانیکی سرپرست گروه باستان شناسی با اعلام این خبر گفت : تعریف دیوارهای خراسان به عنوان امتداد شرقی دیوار دفاعی گرگان سبب شد تا ضمن همکاری با متخصصان پروژه دیوار دفاعی گرگان ، سازه های دفاعی شمال خراسان به عنوان بخشی از یک نظام دفاعی گسترده موردمطالعه قرار گیرد.

وی افزود: برای رسیدن به این هدف گروهی متشکل از باستان شناسان ایرانی و انگلیسی شامل جبرئیل نوکنده مدیر پروژه و مشاور علمی و راهبری طرح ، ابرهارد سوئر و کریستین هاپر ، علی حسن آبادی به عنوان ناظر استان و اینجانب به عنوان سرپرست طرح به بررسی منظر باستان شناختی نقاط حساس استراتژیک دیوار شمالی خراسان پرداخته و به ایجاد یک گمانه در ارگ فرودکلات و گمانه ای دیگر در یکی از برجهای دیوار دفاعی کلات اقدام کنیم.

به گفته این باستان شناس خواناسازی یکی از چاله های حفاری غیرمجاز در ارگ فرود به شناسایی و مستند نگاری بقایای فضاهای معماری که با استفاده از سنگ های نامنظم ساخته شده بودند،منجر شد.

کشف سه نمونه ذغال

خانیکی گفت : کاوش در گمانه کوچکی در فضای داخلی یکی از برجهای کلات نیز به کشف ۳ نمونه ذغال منجر شد این کشف امکان مناسبی را برای تاریخ گذاری مطلق زمان بهره برداری از این دیوار و برجهای منضم به آن را فراهم می کند

به گفته خانیکی با عملیات عکسبرداری هوایی نیز به بررسی دقیق امتداد و محدوده سازه های مورد اشاره و نیز ارتباط فضایی سازه های جانبی پرداخته شد.

دیوار باستانی گرگان
دیوار باستانی گرگان

این باستان شناس با اشار به مطالعه و بررسی ارتفاعات شمالی شهر مزداوند واقع در جنوب شهرستان سرخس افزود:بررسی و شناسایی مجموعه منسجمی از دیوارها ، برجها و قلعه های دفاعی دراین منطقه ازاهمیت استراتژیک آن و نیز بهره گیری از سازه های دفاعی در تکمیل دیوار طبیعی هزار مسجد حکایت می کند. پس از پیمایش منطقه مورد اشاره کلیه عوارض معماری ثبت و مستند نگاری شد و امید می رود با تدوین گزارش نهایی افق جدیدی در شناسایی سازه های دفاعی شمال خراسان و امتداد شرقی دیوار دفاعی گرگان گشوده شود.

 • گنج استرآباد

  تپه تورنگ و گنج استرآباد

  قدیمی ترین تپه باستانی ایران هر روز مورد هجوم کاوشگران و حفاران دفینه قرار می گیرد تا ادام…
 • شیردال در گنج یابی

  شیردال در گنج یابی

  «شیردال» موجودی با بدن شیر همراه با بال و غالبا صورت پرندگان شکاری مانند عقاب، شاهین، باز …
 • علامت فیل در گنج یابی

  علامت فیل در گنج یابی

  نماد قدرت و جنگ این حیوان بە خاطر قدرت زیاد در جنگ ها کار برد اساسی داشت و به خاطر بزرگ بو…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده علی
بارگذاری بیشتر در آثارشناسی گنج

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

سیستم “ای پی ایکس۷۵۰۰”

سیستم “ای پی ایکس۷۵۰۰” دارای سنسور فلزی بلند مدت EPX7500 جدیدترین مدل ما است ک…